AKTERI MOBINGA U VOJNOJ SREDINI

Radomir Čolaković ,
Radomir Čolaković
Contact Radomir Čolaković

Faculty of Philosophy, University of East Sarajevo , Lukavica , Bosnia and Herzegovina

Jelena Čolaković Lončar
Jelena Čolaković Lončar

Herzegovina University , Mostar , Bosnia and Herzegovina

Received: 22.03.2019.

Accepted: 05.04.2019. >>

Published: 13.05.2019.

Volume 1, Issue 1 (2019)

pp. 85-92;

https://doi.org/10.7251/sted1901085c

Abstract

U radu opisujemo, prvi put na ovim prostorima, psihološke profile aktera mobinga u vojnoj sredini. Akteri mobinga u vojnoj sredini su nešto specifičniji profili ličnosti nego u civilnom sektoru. Do sada se uglavnom govorilo o moberu i žrtvi mobinga. Mober je psihopatske strukture ličnosti i najčešće je na komandnom formacijskom mjestu, ali to nije pravilo. Žrtva mobinga je najčešće na nižem formacijskom mjestu u vojnoj hijerahiji i uglavnom su to potčinjeni članovi kolektiva.Žrtve su u najvećem broju slučajeva, među najsposobnijim, najstručniji u okviru formacijskog mjesta i svog VES-a1. Motivisani su za vojni poziv i imaju visok motiv za postignućem. Vole svoj posao i reaguju na stimulativne mjere. To su starješine koje izazivaju zavist kolega, pošteni, koji se strogo drže vojnih propisa. U svom radnom vijeku su, zbog svojih rezultata, više puta nagrađivani i pohvaljivani. Na povjerenim poslovima i radnim zadacima, ispoljavaju pedantnost u radu, poštuju rokove izvršenja zadataka, striktno se drže vojnih propisa, inovacija u radu i samoinicijativnosti. Posebno je interesantan još jedan profil, koji spada u aktere mobinga, a koji do sada nije spominjan u teoriji i praksi: to su imitatori mobera. Oni predstavljaju „sigurnosni kordon“ mobera, grupu za podršku. Uglavnom su to, psihološki gledano, jednostavne strukture ličnosti. Kada uđu u „posao imitatora“, tada često svoja zapažanja prevode na jezik sopstvenog interesa. Njima se dozvoljavaju povremena odstupanja u vojničkom ponašanju. Među imitatorima mobera ima starješina, koji su u prošlosti imali vojničkih „grijehova“, tako da ih mober zaista „drži u šaci“. Rad je koristan za vojne psihologe, a naročito starješine na komandnim pozicijama, koji na osnovu iznijetih činjenica, mogu lako da prepoznaju aktere mobinga u vojnom kolektivu i da na osnovu tih saznanja preduzmu adekvatne mjere prevencije.

Keywords

References

Andre, G. (1993). Vještina komandovanja, Beograd, Vojnoizdavački i novinski centar.
Bojović, M. (1999). Vojska pred očima javnosti.
Čolaković, R. (2009). Psihosocijalni aspekti mobinga u vojnoj sredini, Zbornik radova Filozofskog fakulteta, Istočno Sarajevo.
Čolaković, R. (2010). Teškoće u psihodijagnostici mobinga, Zbornik radova Filozofskog fakulteta, Univerziteta Istočno.
Čolaković, R. (2011). Mobing u vojsci-psihičko maltretiranje starješina, Filozofski fakultet, Pale.
Čolaković, R. i Č. L., & J. (2019). Akteri mobinga u vojnoj sredini. STED Journal, 1(1), 85–92.
J., B., K., B., & D, M. (2009). Psihopat.
(1996). Jastrebarsko, Naklada Slaš.

Citation

Copyright

Authors retain copyright. This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License

Article metrics

Google scholar: See link

The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.

Most read articles

Abstracting, Indexing & Archiving

Partners