Current issue

Issue image

Volume 6, Issue 2, 2024

Online ISSN: 2637-2614

ISSN: 2637-2150

Volume 6 , Issue 2, (2024)

Published: 29.11.2024.

Open Access

All issues

More Filters

Contents

30.11.2020.

Profesional paper

UTJECAJ SUVREMENIH KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA NA ONLINE UČENJE STUDENATA

U radu je obrađen utjecaj suvremenih komunikacijskih tehnologija na online učenje studenata. Komunikacijske tehnologije su centar istraživanja, posebno njihov utjecaj u učenju na način koji se prethodno trudilo izbjeći. Predrasude koje su stajale uz spominjanje mogućnosti online učenja su maknute. Nakon provedenog lockdowna uslijed pandemije Covid-19 virusom, online učenje postaje spas za desetke tisuća studenata koji imaju mogućnost nastaviti sa obrazovanjem u trenutku kada se činilo da je cijeli svijet oko njih stao. Prilikom pisanja članka korišten je sistematski pristup radu tako što su proučene prednosti i nedostatci koje online učenje donosi u XXI stoljeću te da li omogućuje korak naprijed u sveukupnom obrazovanju od strane studenata i profesora. Obrazovanje predstavlja glavni temelj i ključ uspjeha pojedinca. Razvojem komunikacijskih tehnologija to je omogućeno i osobama koje žive dalje od velikih gradova. Preko softverskih platformi za komunikaciju i suradnju učenje je pojednostavljeno putem razgovora, video sastanaka te pohrane podataka na jedno mjesto.

Frane Marjanica, Opus Admin, Tomislav Seser, Maja Marjanica

29.11.2019.

Scientific paper

THE EFFECTS OF MODIFIED CLAY ON CONTROLLED DRUG RELEASE SYSTEMS

Recently, controlled drug release systems have been garnering a lot of attention, due to more targeted and effective approach for delivering drugs to a specific tissue. Because of a specific structure and natural abundance, clays are being added to those systems in order to increase its efficiency and minimize costs. In this study, controlled release kinetics of the drug active substance 5-Fluorouracil was studied, using halloysite clay/polymer drug carriers. For this purpose, the halloysite clay was initially modified with cetyltrimethyl ammonium bromide (CTAB). Drug carriers were prepared by adding modified halloysite clays in the mixtures of polyvinyl alcohol (PVA) and sodium alginate. Firstly, the swelling behaviour of the prepared substances was studied in buffer solutions at different pH. The drug release kinetics from the drug carriers, loaded with 5- Fluorouracil, was observed under a UV-spectrophotometer at 266 nm. Release profiles of the active substance were obtained by studying its release in buffer solutions at different pH. The results showed that the prepared drug carriers with modified halloysite clay were suitable for carrying and releasing of the 5-Fluorouracil.

Opus Admin, Ayse Zehra Aroguz, Vesna Teoflović, Olga Govedarica, Jelena Pavličević, Milovan Janković, Jaroslava Budinski-Simendić́

29.11.2019.

Scientific review

BREGZIT - OPASNOST ILI ŠANSA ZA VELIKU BRITANIJU?

Politički i ekonomski aspekti svake zemlje međusobno su isprepleteni i uslovljeni. Od njihovog balansa, kratkorčnih ciljeva i dugoročnih vizija, zavisi i raspodjela nacionalnog suvereniteta u svim njegovim aspektima. Priključivanje procesu evropske integracije za zemlju kao što je Velika Britanija bio je izazov koji se našao u direktnoj suprotnosti sa njenim jako izraženim osjećajem za nacionalni identitet. Ekonomski napredak zajedničkog tržišta na Starom kontinentu uticao je da početkom sedamdesetih godina prošlog vijeka nacionalni identitet bude djelimično žrtvovan u korist ekonomskog rasta i odluku da se Velika Britanija priključi Uniji. Međutim, osjećaj posebnosti i okrenutost, u političkom i kulturnom smislu, ka anglosaksonskoj tradiciji uzrokovali su stalno tinjajući evroskepticizam. Globalna recesija i potreba za jačanjem međusobne solidarnosti u evropskom prostoru intenziviraće preispitivanje ispravnosti odluke o članstvu u Uniji. Unutrašnji politički odnosi su sa svoje strane doprinijeli jačanju kampanje protiv članstva. Desio se referendum i Britanci su odlučili da, ipak, žele da idu svojim putem. Sa stanovišta ekonomske dobrobiti, ovo ne izgleda kao racionalna odluka. Evidentno je da je nakon više od četiri decenije ponovo nađen balans između političkih i ekonomskih ciljeva, ovaj put u korist nacionalnog identiteta, iako posmatrač sa strane u ovom momentu ne vidi političku opravdanost takve odluke. Izgleda da je ne vidi ni dio britanskog društva, pa je poces izlaska spor i nepredvidljiv, a javljaju se i naznake ponovnog preispitivanja odluke o napuštanju EU.

Opus Admin, Danijela Lakić

Abstracting, Indexing & Archiving

Partners